Położenie i dojazd

Kowary leżą na południowo- zachodnim krańcu Polski, w województwie dolnośląskim. Współtworzą ziemski powiat jeleniogórski.

mapa polski

Głównym atutem miasta jest jego położenie geograficzne w południowo- wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich.

mapa dojazdu
 

Położenie Kowar można zlokalizować również na stronie: www.pilot.pl


 

Od południa miasto osłonięte jest Grzbietem Lasockim. Centralna część, leżąca w obrębie Kotliny Jeleniogórskiej, znajduje się na terenie mikroregionu zwanego Obniżeniem Mysłakowickim. Natomiast południowo- zachodnia część miasta rozciąga się na Przedgórzu Karkonoszy należącym do górotworu Karkonoszy.

panorama
 

Dojazd i Komunikacja

Do Kowar prowadzi wiele dróg. Położenie komunikacyjne Kowar z punktu widzenia połączeń regionalnych i międzynarodowych jest korzystne. Wpływ na to ma podstawowy układ komunikacyjny, który tworzą następujące drogi:

Wojewódzkie:

- nr 366 Piechowice - Kowary,

- nr 367 Jelenia Góra - Kowary - Kamienna Góra - Wałbrzych,

- nr 368 Przełęcz Kowarska - Przełęcz Okraj (granica państwa z Czechami),

Powiatowe:

- ulica Wojska Polskiego - od skrzyżowania z drogą nr 367 do granicy gminy i dalej w kierunku Gruszkowa, Strużnicy i Karpnik

kowarska obwodnica

Gminne:

- w szczególności ciąg ulic Bielarska - Sienkiewicz - Leśna - Rejtana spinając południową część śródmieścia z obwodnicą, oraz ulica Wiejska.

Powstanie obwodnicy na drodze nr 367 odciążyło ruch tranzytowy z centralnych Kowar do Jeleniej Góry i Wałbrzycha.

Wielu potrzebnych informacji o Kowarach możesz dowiedzieć się ze strony www.mapserwer.pl lub www.neokart.pl, wpisując w wyszukiwarce hasło Kowary.

 

Gmina Kowary objęta jest dobrze rozwiniętą siecią komunikacji autobusowej, obsługiwanej przez PKS Jelenia Góra oraz przewoźników prywatnych. Dzięki niej można bezpośrednio dotrzeć do takich miejscowości jak: Karpacz i Jelenia Góra (około 20 par autobusów na dobę), Kamienna Góra, Wałbrzych czy Wrocław.

Szczegóły dojazdu i wyjazdu z Kowar PKS-em można sprawdzić w rozkładzie jazdy autobusów:

między innymi z dworca w Kowarach, Karpacza, Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby

- Rozkład PKS Jelenia Góra

 

Poza tym można sprawdzić jak dojedzie się z dworca w Kamiennej Górze

- Rozkład PKS Kamienna Góra

lub z dworca we Wrocławiu (raczej z przesiadką w Jeleniej Górze)

- Rozkład jazdy autobusów z Wrocławia

 

W latach 80-tych można był jeszcze dojechać do Kowar koleją. Dziś niestety jest to już niemożliwe. Ale klikając na poniższy link można zobaczyć jak wygląda obecnie pozostałość linii kolejowej biegnącej przez Kowary. Strona serwisu "Koleje Dolnego Śląska": www.kolej.pl lub strona Kolej żelazna w Sudetach. Zapomniane linie kolejowe
 

Gdyby jednak ktoś zdecydował się na podróż koleją to trzeba dojechać do Jeleniej Góry i tam przesiąść się na autobus do Kowar.

Pociągi do Jeleniej Góry można sprawdzić na stronie PKP: www.pkp.pl

projektowanie stron internetowych: strimeo.tv